شناسایی و تعمیر ic موبایل

10:20 1400/02/22 | رضا کاظمی

شناسایی و تعمیر ic گوشی موبایل

⭕️آیسی پاور:

آیسی هست ک معمولا دورش بیشترین قطعات smd رو داره
شامل خازن ها و مقاومت ها و سلف ها
در صورت جریان کشی صفر،از وجود ولتاژ روی این خازن ها و سلامت این قطعات اطمینان حاصل کنید.

⭕️آیسی های هارد 
ک معمولا با برند های samsung-toshiba-sk hynix-san disc و…

آیسی هم ک کنار آیسی هارد هست،اکثر مواقع آیسی cpuهست ک با نام های:
Qualcomm-mediatek-exynos-a22-a33-a(xx)-spd
و… روی برد های موبایل قرار دارن.
البته آیسی ک روشmediatek نوشته باشه میتونه تغذیه هم باشه ک در سایز کوچکتر هست و دورش همون قطعات smd وجود دارن.

⭕️آیسی pa یا power amplifire که ب آیسی pfمعروفن،معمولا در یک شیلد مجزا قرار دارن و روشون علامت سه تا ضربدر داره و جزو آیسی هایی هستن ک زود خراب میشن.

⭕️آیسیRf یا همون swrf یا سوییچ آنتن هم توی بخش آنتن قرار داره و روش یه علامت شبیه وایفای داره و روش نوشته RF.معمولا توی نوکیا ها بیشتر ب چشم میخوره.

❗️آیسی ک داغ کرد یا خراب بود و متوجه نشدید چه آیسی هست توی گوگل بنویسد:
Ic part number+ic
بجای ic part number شماره فنی آیسی رو بنویسید.بعد صفحه ای ک باز میشه،لینک اول معمولا دیتاشیت و مشخصات آیسی رو میاره.همچنین توی لینک های بعدی نوع آیسی مشخص میشه.

آی سی تصویر

در نمایشگر های دیجیتال از سه رنگ اصلی قرمز، آبی و سبز (RGB) برای ترکیب و ساخت رنگ های تصویر استفاده می شود. آی سی تصویر قطعه ای است که میزان رنگ مورد نیاز برای نمایش اجزاء صفحه نمایش را تنظیم می کند. بنابراین درصورتی که آی سی تصویر گوشی موبایل آسیب دیده باشد صفحه نمایش شما سالم است اما هیچ تصویری نشان نمی دهد.

آی سی وای فای و بلوتوث یا BT
آی سی وای فای و بلوتوث همانطور که از اسم آن پیداست، وظیفه مدیریت عملکرد وای فای و بلوتوث گوشی را به عهده دارد. درصورتی که یکی از این دو قطعه، وای فای یا بلوتوث مشکل داشته باشد ولی دیگری سالم باشد آی سی سالم است اما درصورتی که هردو مشکل داشته باشند، مشکل از طرف آی سی بلوتوث و وای فای است که در این صورت به هیچ وجه نباید گوشی خود را فلش کنید زیرا خاموشی برد گوشی را به دنبال دارد. خرابی آی سی بلوتوث و وای فای علائم خاصی به دنبال دارد که یکی از آن ها، روشن نشدن آیکون بلوتوث یا وای فای در گوشی موبایل است.